Тақырыбы: Менің сүйікті ойындарым |
|
ҰОҚ-ның оқыту |
0.2.2.1. Дене қуаты қасиеттерін көрсету: әртүрлі дене әрекеті түрлеріндегі еп- |
мақсаты |
тілік, күш, жылдамдық пен реакция |
|
0.2.1.1. Бір орында тұрып және қозғалыс барысында сапқа тұру түрлерін, мә- |
|
нерлі сап түзу, жүру түрлерін орындау. |
|
0.3.1.1. Алуан түрлі ойын түрлерінде әртүрлі дене жаттығуларын орындау |
|
барысында басқа қатысушыларға тактикалық көмек көрсету |
ҰОҚ-ның мақсаты |
Барлық балалар орындай алады: |
|
|
|
«Бірінші-екіншіге» саналу. |
|
Қимыл-қозғалыс кеңістігінде топпен қауіпсіз жұмыс жүргізу. |
|
Зал кеңістігінде бағдарлау. |
37
Балалардың көпшілігі орындай алады:
Ойында өз әрекетін өзгелердің қимыл-қозғалысымен үйлестіру.
Жіп өткен кезде секіру.
Құрсауды жалауға дейін дөңгелетіп апару.
Ойын ережесін сақтау.
|
|
Кейбір балалар орындай алады: |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ойында көшбасшылық қасиет таныту. |
|
|
||
|
|
Қазақ, ағылшын тілдерінде санамақтар айту. |
|
|
||
Күтілетін нәтиже Балалар ойындағы негізгі іс-қимылдарды меңгеру; ережелерді орындай алу |
|
|||||
|
|
және өз әрекетін үйлестіру, ойында зал, алаң кеңістік пен ресурстарды бөлу |
|
|||
|
|
дағдысын көрсетеді. |
|
|
||
|
|
Пәндік лексика және терминология: |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ережелер, қимыл ойындар, санамақ. |
|
|
|
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дене әрекеті мен көңіл күй қалай өзара байланысты? Ойында сендер қан- |
|
||
|
|
дай қимыл-қозғалыс түрлерін пайдаландыңдар? Ойын қандай қасиеттерді |
|
|||
|
|
дамытады? Бір баланың көңіл күйі басқалардың көңіл күйіне қалай әсер етеді? |
|
|||
|
|
Неге екенін айта аласыңдар ма? |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ойында санамақ не үшін қажет екенін айта аласыңдар ма? Ойында ереже не |
|
||
|
|
үшін қажет екенін айта аласыңдар ма? Ойында тәуекелдікті қалай азайтуға бо- |
|
|||
|
|
латынын айта аласыңдар ма? Секірген кезде неге тізені сәл бүгу қажет екенін |
|
|||
|
|
айта аласыңдар ма? |
|
|
||
Алдыңғы оқыту |
|
Гимнастикалық орындық үстімен алақан және табанның көмегімен төрттаған- |
|
|||
|
|
дап еңбектеу. |
|
|
||
|
|
Түрлі қарқын мен бағытта жүгіру. |
|
|
||
|
|
Өзін айнала отырып бір орында секіру. |
|
|
||
Жоспар |
|
|
|
|
|
|
Жоспарланған |
|
|
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
уақыт |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Қызығушылық |
(Ұ, ПК ) «Дұрыс көрсет» ойын жаттығуын өткізіңдер. |
Кең, бос кеңістік. |
|
|||
ояту |
«Көңіл күй қалай?» Балалар бас бармағын көрсетіп: |
|
|
|||
0–3 минут |
«Мынадай!» – дейді. «Көңіл күй қалай?» Балалар: «Та- |
|
|
|||
|
маша!» – деп шапалақ соғады. |
|
|
|||
|
Балалардың дене жаттығулары мен ойындардың көме- |
|
|
|||
|
гімен көңіл күйлерін көтеру көзделеді. |
|
|
|||
|
«1-2» деген санақпен тізбекке тұру. |
|
|
|||
|
Белгілі бір қалыпта тоқтап жүру (аяқтың ұшымен тұру, |
|
|
|||
|
жартылай отыру). |
|
|
|||
|
Аяқты бүгіп, бір тізбек бойынша бір-бірден және екі-екі- |
|
|
|||
|
ден жүгіру. |
|
|
|||
|
Шеңбер бойына тұрып жалпы дамыту жаттығуларын |
|
|
|||
|
орындау. |
|
|
|||
Негізгі бөлім |
«Шашыраңқы» ойыны |
Кең, бос кеңістік. |
|
|||
4–12 |
Ойынға қатысушылар өзара жақын тұрып шеңбер |
|
|
|||
|
құрады. Шеңбер ортасында жүргізуші. Ол белгі бергенде |
|
|
|||
|
балалар хормен: «Әй, балалар, санаңдар да, тез қашың- |
|
|
|||
|
дар! – деп айғайлайды. Бәрі жылдамдатып «бір-екіге» |
|
|
|||
|
санап бөлінеді. Санау кімнен басталатынын ойын жүргі- |
|
|
|||
|
зуші белгілейді. Санап болған соң, барлығы жан-жаққа |
|
|
|||
|
шашырай жүгіреді. Жүргізушінің міндеті жамырай |
|
|
|||
|
қашып бара жатқан балалардың бірін ұстап қалуы тиіс. |
|
|
|||
|
Қолға түскен бала уақытша ойыннан шығады. |
|
|
38
|
«Жалауға кім бірінші жетеді?» Педагогтің «Дайын- |
|
|
далыңдар!» деген белгісі бойынша балалар сол қолмен |
|
|
ұстап құрсауды жалауға қарай бағыт бойынша жерге қо- |
|
|
яды; оң қолды құрсауды ұруға дайын етіп ұстайды. Педа- |
|
|
гог: «Бір, екі, үш, домалат!», – дейді. Балалар құрсауды оң |
|
13–27 |
қолымен соға отырып жалауларға қарай домалатады. Құр- |
|
сауды бірінші дөңгелетіп апарған бала жалауды жоғары |
|
|
|
көтереді. Барлық ойыншы белгіленген жерге жеткен соң |
|
|
қай топ көп жалау жинағаны саналады. |
|
«Қасқырға қақпан»
Ойынға қатысушылар екі топға бөлінеді. Бір топ қол Құрсаулар, жалаулар. ұстасып дөңгелене қасқырға қақпан құрады. Екінші топ қасқырлардың рөлін атқарып, залда қақпан арқылы төрт-тағандап еңбектеп жүреді.
«Кәне, кәне, халайық,
Қасқыр қақпан құрайық.
Кәне, қақпан берік бол,
Қасқыр, қасқыр, келіп көр»! – деп айтылған соң, бірінші топтың ойыншылары қолдарын түсірген кезде қақпан жабылады. Қақпанда қалып қойған қасқырлар ойыннан шығады да, ойын жалғасады. Содан кейін топ-тар рөл алмасады.
|
«Қармақ» |
|
|
Ойынға қатысушылар шеңбер жасап тұрады. Ортаға |
Ұшы түйілген ұзын |
|
ойын жүргізуші ұзын жіп ұстап шығады: |
жіп. |
|
– Сен, есінеме, |
|
|
Аяқты көтер жоғары! – деп ол ескертеді де, жіпті бар |
|
|
ұзындығымен жерге тигізбей бар күшімен айнал- |
|
|
дырады. Ойынға қатысушылар сақтанып тұрады. Жіп |
|
|
аяқтарының қасына келгенде тиіп кетпеу үшін секіреді. |
|
Қорытынды бөлім «Күлкіні жалғастыр» ойын жаттығуы |
|
|
28–30 |
Балалар малдас құрып дөңгелене отырады да, бір-біріне |
|
|
жымиып, күлкіні әрі қарай кезекпен жалғастырады. |
|
|
Балаларға бір баланың көңіл күйі қалғандарының көңіл |
|
|
күйіне әсер ететінін еске салады. |
|